Jak kupować mieszkanie?

Chcąc kupić mieszkanie masz do wyboru dwie alternatywy. Jedną z nich jest rynek mieszkań używanych, drugą – rynek mieszkań nowych.

W pierwszym przypadku dobrze jest skorzystać z pomocy sprawdzonego pośrednika, w drugim natomiast z oferty wiarygodnego dewelopera. Zasypywani informacjami o upadłościach i matactwach firm deweloperskich, słusznie boimy się kupna nowego mieszkania. Jeżeli sprzedaż mieszkań deweloperskich nie odbywa się za pośrednictwem renomowanego biura nieruchomości, warto dokładniej przyjrzeć się firmie, z którą mamy mieć do czynienia. Poszukiwania pomocnych informacji najlepiej rozpocząć w Internecie. Żeby kupno mieszkania było w stu procentach bezpiecznym przedsięwzięciem, należy zdobyć niepodważalne dowody, że inwestor jest rzetelną i solidną firmą, która przez lata funkcjonowania na rynku zaskarbiła sobie zaufanie wielu zadowolonych klientów.

Na samym początku należy skontrolować certyfikaty i osiągnięcia interesującej nas firmy. Źródłem pożądanych informacji może być Krajowy Rejestr Długów. Dobrym sygnałem będzie przynależność dewelopera do Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Firmy zrzeszone w tej elitarnej organizacji reprezentują najwyższą jakość usług, a ich mieszkania wyróżniane są w licznych konkursach. Deweloperzy, którzy pozyskali pozwolenie na budowę nieruchomości po 29 kwietnia 2012 roku, zobowiązani są do przestrzegania ustawy deweloperskiej, według której muszą prowadzić rachunek powierniczy. Stanowi on gwarancję nienagannej kondycji finansowej.